teatr +

Spotkanie poświęcone właśnie wydanej książce „Hermes”

autorstwa Marioli Popińskiej i Henryka Szulca

Na temat książki z jej Autorami rozmawiać będzie Sławomir Macias. Fragmenty Hermesa czytać będą aktorzy Teatru Nowego Gracjan Kielar i Konrad Michalak.

 

Hermes to pierwszy tom trylogii inspirowanej historią polskie mafii. Akcja książki rozgrywa się w Łodzi, mieście niezwykłym o którym Autorzy Hermesa napisali tak: „Nie było drugiego miasta w Polsce, w którym powstałoby tyle pubów, gdzie dzieci prządek i tkaczy leczyły wódą i seksem frustracje odziedziczone po bezrobotnych rodzicach. Równolegle otwierały się dziesiątki agencji towarzyskich, jak elegancko nazywano burdele. W miejsce fabryk produkujących bawełnę powstały laboratoria najprzedniejszej amfetaminy, a w ogródkach działkowych zakwitła trawka. Warszawa była zachwycona. Łódź, w przeciwieństwie do stolicy, bawiła się w weekendy do rana, a każdy nowy weekend zaczynał się nad skanalizowaną Łódką w czwartek. Pojawiły się pierwsze w Polsce nowoczesne dyskoteki. Gwiazdy ekranu licznie odwiedzały Irish Pub, Kaliską i Fabrykę. Otworzono dla nich kasyna. I pewnie w końcu Łódź miałaby szansę stać się polskim Las Vegas, gdyby nie świętoszkowaci politycy. Nie obronili dzieci prządek przed nędzą, pozwalając ograbić ich matki z pracy. Jednak postanowili obronić ich moralność. Była łatwym celem. Zniknęły festiwale, puby, dyskoteki i zarządzająca polskim Koryntem Ośmiornica.”

 

Piotr Dzięcioł -znany producent filmowy (między innymi nagrodzonego Oscarem filmu Ida) stwierdził, że: „Powieść Marioli Popińskiej i Henryka Szulca przeczytałem w ciągu dwóch dni, praktycznie się od niej nie odrywając. Moim zdaniem jest to świetna książka i materiał na serial telewizyjny klasy premium. Serial zrealizowany przez dobrego reżysera, dobrze obsadzony ma szansę stać się polską Gomorrą czy Rodziną Soprano”.

 

Wielbiciel znawca Łodzi, znany przedsiębiorca i architekt Andrzej Walczak dodał: „Zawsze myślałem, że dobrze znam Łódź. Hermes zna Łódź lepiej