teatr +

Spotkanie autorskie
z Jackiem Pałkiewiczem

wokół jego najnowszej książki „palkiewicz.com”

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Fundacja Atlas Sztuki i Wydawnictwo Świat Książki zapraszają na spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem wokół jego najnowszej książki „palkiewicz.com” poprzedzone briefingiem prasowym w foyer Dużej Sali Teatru Nowego, ul. Więckowskiego 15. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Jacka Pałkiewicza więcej na http://palkiewicz.com/galeria/.

 

13 października/ godz. 17:00/ Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

 

Program spotkania

godz. 17:00 – briefing i otwarcie wystawy w foyer Dużej sali
godz. 18:00 – rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem połączona z czytaniem fragmentów
najnowszej książki w wykonaniu Gracjana Kielara - aktora Teatru Nowego
i mini koncertem w wykonaniu Bogusława Chraboty z zespołem

.

Od wydawcy:
Kolejna książka pogromcy Atlantyku i Amazonki to wielobarwna podróż, w której Autor widział dużo więcej niż prekursor epoki odkryć geograficznych, legendarny Marco Polo. Pasmo porywających doświadczeń zarówno w krajach Pierwszego, jak i Trzeciego Świata oraz atencja dla ginących kultur i zwyczajów, a także spotkania z ludźmi, których trudno zapomnieć. Przemierzył bezlik dróg i ścieżek pośród szczytów Bhutanu, pól ryżowych na Bali i tajemniczych świątyń Angkoru. Odwiedził palarnię opium w Laosie i sale hazardowe w Makau, jadł koniki polne w Birmie i psie mięso w Wietnamie. Rzutem na taśmę poznał jeszcze autentyczne kultury plemion tubylczych, Dajaków - legendarnych „,łowców głów“, na Borneo, czy Bausi z Papui Zachodniej. Stanął oko w oko z Janomami, plemieniem, które nie miało wcześniej kontaktu z białym człowiekiem. Jego zapisane notesy wciąż jeszcze wydają się napęczniałe od atramentu. Na kartkach książki Autor snuje także chłodne refleksje nad nieodwracalnymi zmianami w naszej kulturze, nad surowymi prawami dżungli, które owładnęły współczesnym człowiekiem i wreszcie nad życiowym bilansem oraz schyłkiem pewnej epoki. Niepokoi go dziś widmo zmierzchu pogrążonej w chaosie i tkwiącej na rozdrożu Europy, z jej ultranowoczesną tożsamością, degradacją narodowych norm, marginalizującą rolą religii i zanikiem tradycji, która tracąc instynkt samozachowawczy staje się politycznym zakładnikiem islamu. Społeczeństwo obawia się o przyszłość, bo nie znajduje odpowiedzi na swoje problemy i wewnętrzne rozdarcie. „Po szalonych globalnych przemianach, które zmieniły oblicze świata, dotknęła nas deprymująca niestabilność - pisze wybitny dziennikarz, podróżnik, człowiek instytucja. - Teraz nadchodzi era nowej rzeczywistości, której nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić”.

 

 

Opinie o książce:
Pałkiewicz wśród ludzi, Pałkiewicz łączący, Pałkiewicz orędownik odnajdywania wspólnego języka. Czyż to nie ważniejsze w dzisiejszym świecie od pogoni za kolejnymi mirażami?
Bogusław Chrabota „Rzeczpospolita“

 

Czytam: „Barwny film mojego życia dobiega definitywnie do punktu docelowego“, „Przegrałem sam ze sobą“. Nie chcę wierzyć i nie wierzę. Jacek jeszcze nas wszystkich zaskoczy.
Paweł Reszka „Polityka“

 

Gdybyśmy wszyscy nauczyli się od niego sztuki dzielenia się radością życia i optymizmem, nasz świat i nasz kraj byłyby jeszcze cudowniejsze. Dlatego warto poznać tego człowieka.
Jacek Karnowski „Sieci“

 

Wybitna książka, wybitnego człowieka. Jest tu wszystko, ale przede wszystkim życie. Fascynujące i mądre. Po przeczytaniu tego tomu chce się piękniej i lepiej żyć.
Paweł Siennicki „Polska The Times“

 

Widział dużo więcej niż Marco Polo i potrafi też o tym wspaniale opowiadać.
Tomasz Sakiewicz „Gazeta Polska“

 

Ten kalejdoskop skrzący się kolorami, detalami nieistniejącej już często rzeczywistości, budzi podziw dla wiedzy Autora i każe się zastanowić czy nasz świat zmierza we właściwym kierunku. To fascynująca lektura.
Aldona Toczek „Fakt“

 

Wiarygodność przeżyć Autora może nieraz budzić wątpliwości i niewiarę. Jednak to tylko cząstka tego co doświadczył w barwnej podróży swojego życia.
Andrzej Wójtowicz „Angora“

 

O autorze
Jacek Pałkiewicz - podróżnik, dziennikarz, pisarz, twórca survivalu w Europie. Ustalił miejsce narodzin Amazonki, pokonał samotnie Atlantyk w łodzi ratunkowej, przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Postać wielowymiarowa, wokół której narosło wiele legend. Bezkompromisowy, z odwagą wyraża mało poprawne poglądy. Obiektywny komentator rzeczywistości, obywatel świata i jego odkrywca. Autor bestsellerowych książek, m.in.: Syberia i Pasja życia, inspiruje dwa pokolenia polskich podróżników. Ambasador Polski na wszystkich kontynentach, stoi ponad politycznymi podziałami i szuka wspólnego języka, by łączyć podzielony kraj. Człowiek instytucja, brutalnie szczery, nie układa się i nie poddaje dyktatowi maniakalnej poprawności politycznej. Stąpa twardo po ziemi, mając w pogardzie obłudę, zawiść, cynizm, zachłanność. Specjalista od karkołomnych wypraw i przełamywania barier, szkolił kosmonautów i elitarne jednostki antyterrorystyczne sztuki przetrwania w skrajnych warunkach różnych stref klimatycznych. We Włoszech o jego szkole przetrwania powstał cieszący się powodzeniem film „,Uomini duri" (Twardziele).