teatr +

Salon z poezją rosyjską

Krakowski Salon Poezji w Łodzi

Wiersze A. Achmatowej, M. Cwietajewej, S. Jesienina (w tłumaczeniu Bronisława Maja), O. Mandelsztama czytali: Maria Gładkowska, Hanna Molenda, Przemysław Dąbrowski, Łukasz Gosławski, Bronisław Maj

oprawa muzyczna: Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

dyrygent - Beata Szymańska

oraz soliści: 

Adam Michalak - tenor

Marek Berkowicz - bas 

Maciej Bąk - fortepian

scenariusz i opieka artystyczna: Bronisław Maj 

 

ZDJĘCIA 

 

Po Salonie Poezji odbył się koncert Chóru Kameralnego WPA UAM. Czas trwania koncertu ok. 30 min.

 

22 września / godz. 12.30 / Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Mała Sala / ul. Zachodnia 93

 

Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno–Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1996 roku, a jego założycielką i dyrygentką jest Beata Szymańska. Chór koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą (Niemcy, Włochy, Szwecja, Macedonia, Hiszpania, Rumunia, Czarnogóra, Grecja). Bierze czynny udział w festiwalach i konkursach zdobywając liczne nagrody (Ohrid Choir Festiwal 2014 Macedonia - I Miejsce; V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs w Canto Mediterrania 2015 Hiszpania - Złoto w kategorii Muzyka Sakralna oraz Srebro i równocześnie II miejsce w kategorii Muzyka Paula Casalsa.; VI Międzynarodowy Festiwal „Liviu Borlan Choral” 2016 Rumunia  - Złote Pasmo oraz pierwsza nagroda;  Ohrid Choir Festiwal 2017 Macedonia - I Miejsce Złote Pasmo oraz I miejsce za utwór macedońskiego kompozytora Skalovski'ego; Międzynarodowy Festiwal  Chóralny w Prevezie 2019 Grecja - Złote Pasmo i I miejsce w kategorii Chórów Kameralnych). Chór reprezentuje miasto Kalisz na arenie międzynarodowej uczestnicząc w wydarzeniach miast partnerskich. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie współczesnej muzyki chóralnej, chętnie również sięga po utwory innych epok muzycznych. Zespół wielokrotnie współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej wykonując m.in. utwory W.A. Mozarta, G.G. Gorczyckiego, W. Kilara, Z. Preisnera a także wystąpił z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod kierunkiem Agnieszki Duczmal podczas Koncertu Majowego UAM z okazji 98 rocznicy powstania Uniwersytetu. Chór nagrał płytę z kolędami a także Koncert „Agnus Dei” op. 167 na fagot i chór mieszany a cappella – Egila Hovlanda (prawykonanie polskie) – wraz z Nikodemem Antosikiem (fagocistą Filharmonii Kaliskiej) i ,,Da pacem" Michaela Villmowa (prawykonanie polskie) - wraz z Michaelem Villmowem (saksofon), Łukaszem Mosurem (organy), Pawłem Karą (instrumenty perkusyjne). W 2017 roku chór otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Kalisza, a dyrygentka nagrodę Miasta Kalisza.

 

Adam Michalak - absolwent wokalistyki Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dra hab. Tadeusza Pszonki, wcześniej w klasie prof. Danuty Paziuk-Zipser. Swoje umiejętności wokalne rozwijał też pod kierunkiem  (H. Łazarskiej, Carol Richardson, Teresa Żylis-Gara). Jest także absolwentem UAM Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, gdzie obecnie jest wykładowcą emisji głosu i interpretacji na tejże Uczelni.Wszechstronny wokalista który nie boi się wyzwań muzycznych. Swoją karierę solową zaczynał w zespole wokalnym założonym w 2003 roku i który przez półtora roku specjalizował się w wykonywaniu utworów z okresu renesansu i baroku (pod nazwą Cantori Domenicali), a obecnie, pod nazwą The Sunday Singers, wykonuje a capella współczesną muzykę rozrywkową, popową, jazzową oraz klasyczną. Jako solista współpracuje z Filharmonią Kaliską, Częstochowską, NFM we Wrocławiu, Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania oraz z Teatrem im. W.Bogusławskiego w Kaliszu (m.in. recital piosenek Czesława Niemena). Koncertował, śpiewając solo i w duetach arie operowe i operetkowe, m.in. w Zakopanem, w Amfiteatrze warszawskim, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im.F.Chopina w Gdańsku, w kościele p.w. NMP w Polanicy Zdroju (koncert muzyki kameralnej „Chopin & Bach”). Jako solista operowy debiutował w „Wesołych Kumoszkach z Windsoru” Otto Nicolai w partii Fentona (2010), ale wcześniej (2009) śpiewał fragmenty z opery „Faust” Gounoda w projekcie: „Sceny wokalno-aktorskie”, a 28 III 2011 wystąpił w spektaklu operowym „Aleko” S. Rachmaninowa w Operze Wrocławskiej (rola Młodego Cygana). Współpracował z dyrygentami takimi jak: Tadeusz Zathey, Adam Klocek, Lechosław Nowak, Artur Wróbel, Robertas Servenikas, Tadeusz Wicherek, mjr Paweł Joks reżyserami: Ewa Kutryś, Jacek Jabrzyk, Maciej Grzybowski. Brał udział w programie autorskim naczelnego pianisty „Piwnicy pod Baranami”, Kondrada Mastyło, na Festiwalu Filmu i Sztuki o nazwie „Dwa brzegi”. Poza koncertami w Polsce, w Niemczech, Holandii, Rosji, Węgrzech, Macedonii odbył też tournée koncertowe w Chinach (Pekin, Tjanjin, Harbin, Xian, Qingyang i Szanghaj).

 

Maciej Bąk – student drugiego roku studiów licencjackich kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu mgr Leili Alidżanow-Lis. Kształcił się również w zakresie kompozycji i aranżacji pod okiem mgra Andrzeja Henryka Bączyka. Obecnie kształci się w zakresie fortepianu pod kierunkiem Prof. UAM dr hab. Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej. Brał udział w wielu projektach na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Kalisza, takich jak „Liryka z Imbryka“, „Trzeba mi wielkiej wody... – koncert piosenek Agnieszki Osieckiej“ oraz „Koncert piosenek z Bajek Disneya“ w charakterze pianisty, aranżera oraz dyrygenta. Zdobywca II miejsca na Konkursie Umiejętności Słuchowych „mYear“ organizowanym przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu, II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym „Petersburgskaja Wesna 2019“ w kategorii pianistycznej 19-25 lat oraz II miejsca w Konfrontacjach Młodych Chórmistrzów organizowanych przez Instytut Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Autor licznych opracowań wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych.