teatr +

Operacja Entebbe – spotkanie
z Ramim Shermanem i pokaz filmu

Biuro Rabina Łodzi Dawida Szychowskiego, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zapraszają na spotkanie z Ramim Shermanem oraz na przedpremierowy pokaz filmu „Siedem dni”.

 

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

12 lutego 2019, godz. 18.00


Rami Sherman był oficerem operacyjnym w jednostce sił specjalnych, która uratowała ponad stu zakładników Międzynarodowego Portu Lotniczego Entebbe w 1976 roku. Do dziś operację Entebbe określa się jako najbardziej udaną akcję ratowniczą zakładników z rąk terrorystów we współczesnej historii. Sherman był członkiem oddziału, który szturmował budynek terminalu, zabił terrorystów i uratował zakładników. Sherman w 2003 roku wycofał się z wojska i zaczął pracować jako fizjoterapeuta. Jest dumnym ojcem dwóch córek, ma pięcioro wnucząt.


„BYŁEM TAM. Byłem częścią najbardziej wyjątkowej grupy ludzi, którzy planowali operację. Byłem w samolocie i pojechałem do starego terminalu, gdzie przetrzymywano zakładników. Byłem tam...”


Podczas jedynego spotkania w Łodzi, Rami Sherman opowie o wspomnieniach z operacji Entebbe i o tym, dlaczego niosą one wciąż aktualny i ważny przekaz dla wszystkich społeczności żydowskich (i nie tylko) na świecie. Opowie także o wychowaniu przez rodziców, będących drugim pokoleniem Ocalałych po Holocauście i o dorastaniu w kibucu, a także o idei „HARVUT HADADIT” – „WZAJEMNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI”.


Spotkanie połączone będzie z przedpremierowym pokazem filmu „Siedem dni” (reż. José Padilha, 2018) – fabularnego thrillera, opowiadającego o operacji Entebbe. Film w jęz. angielskim z polskimi napisami.

 

Zwiastun filmu.