spektakle

Vladimir

Festiwal Spektakli Crowdfundingowych (#FSCF)

| Matjaž Zupančič

Jędrzej Taranek, Dagmara Bąk_fot. Marta Ankiersztejn 
reżyseria:
Jan Naturski
muzyka:
Grzegorz: Mazoń
występują:
Dagmara Bąk, Paweł Ferens, Jarosław Książek, Jędrzej Taranek

Wesprzyj Festiwal i już teraz zdobądź wejściówkę na spektakl. Kliknij tutaj i po prawej stronie wybierz nagrodę.

 

Vladimir to tekst słoweńskiego dramaturga Matjaza Zupancica z 1999. Jeden z pokoi w mieszkaniu Alesa, Masy i Mikiego zajmuje nowy lokator. Vladimir pojawia się w samą porę, bo trójka przyjaciół ma spore problemy z utrzymaniem mieszkania. Sęk w tym, że nowy lokator jest bardzo tajemniczy.

Ale przecież o Vladimirze coś jednak wiemy. Ma za sobą skomplikowany życiorys i służbę w mundurze. Wiadomo, że kiedyś miał żonę, ale nie wiadomo co się z nią stało. Dla przyjaciół jest dobroduszny, dla wrogów – niebezpieczny. Vladimir to silny człowiek na trudne czasy, gotów pomóc każdemu, kto podziela jego zasady. Bo Vladimir ma zasady i wciela je w życie. I ma pieniądze.
Tyle wiemy o nim na początek, ale z czasem dowiemy się więcej. Vladimir nigdy nie wyprowadza się szybko, kiedy już się gdzieś wprowadzi. Bo Vladimir nie wprowadza się do mieszkania. On wprowadza się do głowy.

 

Twórcy o spektaklu:

Sztuka Vladimir jest nam znana od paru lat, jednak dopiero teraz zdobyliśmy licencję od autora na realizację spektaklu. Wydaje nam się też, że czas jest odpowiedni na podjęcie tego tematu. Mimo, iż w tekście nie ma bezpośrednich nawiązań do współczesnej Rosji, Ukrainy i Vladimira Putina. Odnaleźliśmy w nimi wiele wspólnych mianowników. Chcemy wypowiedzieć się na ten temat, a teatr daje nam tą wyjątkową możliwość mówienia nie wprost o istotnych tematach. Poruszać wyobraźnię i emocje, dać wsparcie. Vladimir nie jest tekstem politycznym i spektakl też taki nie będzie, tym większa jego siła, największą radością dla nas będzie jeśli widzowie sami znajdą te mianowniki.

Vladimir opowiada o mechanizmach działania zła. O manipulacji, a także o niebezpieczeństwach czyhających na nas nie tylko w skali lokalnej, ale również i globalnej. Jest to studium sytuacji, w której ktoś z zewnątrz zaczyna zajmować nasze terytorium i dyktować na nim swoje warunki. Przykład na to jak każdą manipulację można przykryć płaszczykiem pomocy i chęci wprowadzenia ładu do otaczającego świata. Trudno wskazać, jakiś najbardziej wymowny i intrygujący moment w tej sztuce. Każda postać i sytuacja zdaje się idealnie korespondować z otaczającą nas rzeczywistością. Wszystko w tej sztuce zdaje się trafnie odzwierciedlać sytuacje, w których każdy z nas może się znaleźć... tytuł także.

 

Teatr EKIPA to zespół złożony z profesjonalnych aktorów, którego celem jest uczestniczenie w kulturalnym życiu Warszawy. Teatr powstał w 2011 roku i od tego czasu stara się tworzyć atrakcyjną ofertę wydarzeń dla mieszkańców stolicy. Spektakle takie jak Urban Sounds, Opowieść Wigiljna, czy Miłość szuka mieszkania grane były w różnych lokalizacjach. Zabieg ten ma na celu odwiedzenie widzów w miejscach, które znają i lubią, które kojarzą z czymś innym niż działalność teatralna. 

W naszej twórczości odnosimy się do otaczającego nas świata, dotykając tak samo jego współczesności jak i historii. Spektakle mają zawsze formę wydarzenia, które odbywa się w jakimś konkretnym miejscu w mieście. Lubimy łączyć różne formy teatralne i sceniczne, by zawsze poszukiwać czegoś nowego i nigdy się nie powtarzać. Największą siłę teatru stanowią aktorzy, którzy poprzez swoją zawodową obecność w mediach, ale i długoletnią współpracę z prestiżowymi scenami stolicy i kraju są najlepszą wizytówką Teatru EKIPA.

 

Jan Naturski  – aktor, reżyser, pedagog, absolwent PWST we Wrocławiu. Od 2008 roku współpracował z Teatrem Ad Spectatores we Wrocławiu, gdzie gra w wielu spektaklach repertuarowych. Od roku 2011 członek Teatru EKIPA, którego jest aktorem, dramaturgiem i reżyserem (Miłość szuka mieszkania). Jest autorem adaptacji oraz tekstów piosenek do spektaklu Mury Hebronu Teatru Capitol we Wrocławiu. W 2014 roku zadebiutował jako reżyser na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu w spektaklu Umwuka na podstawie reportażu Wojciecha Tochmana Dzisiaj narysujemy śmierć. Kolejnym spektaklem był Czekając na Otella, który powstał w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i został nagrodzony Nagrodą Drugą na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2016 roku.

 

Jędrzej Taranek – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Teatralnego EKIPA. Współpracował z taki-mi teatrami jak warszawski Teatr Narodowy, Teatr Studio, OCH-TEATR, Instytut Teatralny i Teatr Palladium, wrocławski Teatr Ad Spectatores. Na swoim koncie ma ponad 20 premier teatralnych. Brał udział w wielu projektach filmowych w tym kilku 30 minutowych. Jego twarz jest dobrze znana widzom w całej Polsce chociażby z serialu Ojciec Mateusz czy To nie koniec świata.

 

Paweł Ferens – debiutował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w spektaklu Biedronki powracają na ziemię w reż. Piotra Kruszczyńskiego. W tym samym teatrze grał w spektaklu np. Majakowski w reż. Krystyny Maissner. Współpracował również z wrocławskim Teatrem Capitol przy spektaklach Dzieje grzechu i Hair. Na ekranie debiutował w filmie Piksele Jacka Lusińskiego. Grał również w takich produkcjach jak Golgota wrocławska i Sala Samobójców Janka Komasy, Mała Moskwa Waldemara Krzystka, Wymyk Grega Zglińskiego i wielu serialach telewizyjnych.

 

Dagmara Bąk – aktorka, zadebiutowała główną rolą w holenderskim filmie Among Us Marco Van Geffena, którego premiera odbyła się na 64 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno gdzie zdobyła nagrodę Ekumeniczną. Grała również w takich filmach jak Kop Głębiej Konrada Szołajskiego czy Chce się żyć Macieja Pieprzycy (nagrodzonym m.in. na festiwalach w Montrealu i Gdyni), brała udział w wielu produkcjach telewizyjnych. Na deskach teatru występuje regularnie od 2009 r. a w kwietniu 2013 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu teatralnym w Rybniku za rolę w spektaklu Blackbird Konrada Dulkowskiego.

 

Jarosław Książek – aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Studium Aktorskiego Machulskich oraz PWST Wrocław. Współpracował z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie grał m.in. w Kochać, Akt bez słów - Komedia - Ostatnia taśma Krappa - Oddech. Można było go oglądać w takich produkcjach telewizyjnych jak Na dobre i na złe, M jak miłość i Prawo Agaty. Z Teatrem EKIPA zna się od dawna, jednak pierwszy raz będziemy wspólnie tworzyć spektakl.