spektakle

Między nogami

Festiwal Spektakli Crowdfundingowych (#FSCF)

scenariusz, reżyseria, wykonanie:
Adam Kuzycz Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wojciech Sandach
kostiumy i scenografia:
Karolina Grzeszczuk
muzyka:
Barbara Lewandowska

Wesprzyj Festiwal i już teraz zdobądź wejściówkę na spektakl. Kliknij tutaj i po prawej stronie wybierz nagrodę.

 

Scenariusz Między nogami powstał z czterech komedii jednego z najbardziej niepokornych twórców starożytnej Grecji. Arystofanes, żyjący 446-385 p.n.e., to najwybitniejszy komediopisarz antycznej Grecji. Poprzez skrzące się dosadnym dowcipem historie opowiadamy o ludzkich namiętnościach, mężczyznach, kobietach, kobietach i kobietach. Spektakl pokazuje mało znane oblicze początków kultury śródziemnomorskiej i teatru, który wywodzi się z żywiołu komedii. W stworzonym przez nas scenariuszu opieramy się na najnowszym tłumaczeniu Ptaków, Lizystraty, Thesmoforii i Żab autorstwa Janiny Ławińskiej-Tyszkowskiej z 2003 roku. Tłumaczenie to wspaniale łączy piękno różnorodnych form wiersza z bliskim współczesnemu widzowi językiem. Spektakl jest fascynującą podróżą w świat antycznego komediopisarstwa najwyższej próby zrealizowaną w formie współczesnej i przygotowaną przez młodych, profesjonalnych twórców.

 

Adam Kuzycz-Berezowski – aktor teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Obecnie na stałe związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. W trakcie swojej pracy zawodowej współpracował m.in. z Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Globiszem, Anną Dymną, Anną Augustynowicz, Krystianem Lupą, Juliuszem Machulskim, Pawłem Miśkiewiczem, Anną Polony, Ryszardem Bugajskim, Marcinem Wierzchowskim, Wojciechem Klemmem, Marcinem Liberem.Współpracował z Polskim Radiem Szczecin. Debiutował rolą poety w wielokrotnie nagradzanym i docenianym w Polsce „Weselu” Anny Augustynowicz. Od 2002 r. wokalista death-metalowej formacji DEFUS.

 

Michał Lewandowski – aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2008 r. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, gdzie zadebiutował w Chorym z urojenia Moliere'a w reż. T. Obary. Współpracował z: Anną Augustynowicz, Natalią Korczakowską, Natalią Sołtysik, Ireną Jun, Anną Kazejak-Dawid, Waldemarem Zawodzińskim, Janem Maciejowskim, Michałem Zadarą. Występował w serialach oraz filmach, m.in.: Apetyt na miłość, Ojciec Mateusz, Tajemnice Westerplatte, Historia Roja.

 

Maciej Litkowski – aktor teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutował spektaklem Supernova. Rekonstrukcja w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Współpracował z: Anną Augustynowicz, Marcinem Wierzchowskim, Marcinem Liberem, Natalią Korczakowską, Maciejem Podstawnym. Na stałe związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, współpracuje z teatrami Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatrem Polskim w Poznaniu.

 

Wojciech Sandach – aktor; absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie zadebiutował w 2007 roku rolą Toma w Szklanej menażerii. Za rolę Papkina w Zemście w reż. Anny Augustynowicz otrzymał Srebrną Ostrogę – nagrodę przyznawaną dla najbardziej obiecującego, młodego aktora scen szczecińskich w plebiscycie Bursztynowy Pierścień. Poza rodzimą sceną grywa również w Teatrze Krypta w spektaklu Bobok w reż. Marii Kwiecień oraz angażuje się w liczne projekty realizowane w Szczecinie i regionie. Współpracował przy filmie promującym stowarzyszenie Rowerowy Szczecin, wziął udział w realizacji teledysku Bajzla Nie znikaj w reż. Matthew Schroedera oraz zagrał rolę Marynarza w szczecińskiej produkcji filmowej Brzask w reż. Rafała Bajeny.

 

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18-go roku życia.


Fragmenty recenzji:

Publiczność bawi się znakomicie, ponieważ lekka forma sztuki i wysoki poziom aktorski nie pozwalają się nudzić przy Arystofanesie.
Głos Szczeciński

 

Spektakl cieszy świeżością i daje widzom frajdę z gry kulturowymi odniesieniami, pozostając zarazem tym, czym miał być teatr starożytnej Grecji: agorą dla myśli, oczyszczeniem z emocji, a przede wszystkim rozrywką.
Kurier Szczeciński

 

Pełne groteskowego poczucia humoru.
wszczecinie.pl

 

Trzeba też podkreślić, że siłą spektaklu jest aktorstwo, na którym się on w gruncie rzeczy opiera. Dynamiczne i co się zowie komediowe - choć każdemu z czwórki inna forma ekspresji przynależy - świadome używanych środków, i mimo scenicznej żywiołowości zdyscyplinowane.
Kurier Szczeciński

 

To spektakl nie tylko śmiały, ale i bardzo dobrze zagrany...Warto wspomagać takie wartościowe i odważne projekty, prowadzone przez aktywnych, twórczych i piekielnie zdolnych młodych ludzi.
Kurier Szczeciński

 

Przewrotna gra stereotypami na temat seksu i płci.
Kurier Szczeciński

 

Śmiech z nas samych, żywioł uwolnionego teatru i radość z teatralnej przygody u jego źródeł.
Kurier Szczeciński

 

Współczesna, mocno epatująca erotyzmem wariacja na temat komedii Arystofanesa.
wszczecinie.pl