spektakle

Koncert L.Stadt i Młynarski plays Młynarski

FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Jeden wieczór, dwie muzyczne festiwalowe propozycje. Najpierw eklektyczna opowieść o przemijaniu, Łodzi i wewnętrznej sile w wykonaniu zespołu L.Stad prezentującego utwory z najnowszej płyty „L.Story”. Potem dialog międzypokoleniowy za sprawą syna – Jana Młynarskiego, interpretującego na nowo fragment twórczości ojca – Wojciecha Młynarskiego przy wsparciu wybitnej artystki, kompozytorki i wokalistki młodego pokolenia – Gaby Kulki.

 

„L.Story” to pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta zespołu, L.Stadt. Zawiera osiem utworów do tekstów Konrada Dworakowskiego, aktora, reżysera i scenografa teatralnego. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, surf i country zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu. Na płycie pojawia się m.in. łódzki Chór Teatru CHOREA, a eklektyzm materiału spaja tematyka tekstów.
– Ta płyta powstawała w trudnym dla mnie momencie – mówi lider L.Stadt Łukasz Lach. – Na moich oczach gasła najbliższa mi osoba i odbicie tego czasu znajdowałem w tekstach Konrada. Patrzyłem na moje miasto, które dumnie trwało w czasie kiedy mój osobisty świat kruszał. I choć to płyta o przemijaniu, dla mnie ważniejszy był aspekt odnajdywania siły właśnie w artefaktach przeszłości, które mieszały się z płynną i nieuchwytną rzeczywistością.

„L.Story” to czwarty krążek w dyskografii łódzkiego kwartetu, który tworzą: wokalista, gitarzysta i pianista Łukasz Lach, basista Adam Lewartowski oraz dwóch perkusistów: Andrzej Sieczkowski i Piotr Gwadera.

 

Z kolei propozycje Młynarski Plays Młynarski to muzyka z pogranicza jazzu, bluesa i szeroko rozumianej muzyki alternatywnej. Grupa powstała z inicjatywy perkusisty i wokalisty Jana Młynarskiego, syna Wojciecha. Kiedy w październiku 2010 roku ukazała się płyta „Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację“, zespół szturmem wziął sceny całej Polski, uświetniając galę rozdania Paszportów Polityki 2010, zdobywając dwie nominacje do Fryderyka, po drodze zbierając pochlebne recenzje w prasie muzycznej.
Wojciech Młynarski kochał wielobarwność́ w muzyce, sztuce, w życiu. Taki też jest program zespołu. Wybitne interpretacje Gaby to podróż̇ przez muzyczne style i nastroje. Jest jazz, dancing, new wave i folk. Zespół dowodzi niezwykle silnego związku między tekstem i muzyką – relacji tak wyjątkowej w twórczości Wojciecha Młynarskiego i kompozytorów z nim współpracujących: Wojciecha Korcza, Janusza Senta, Jerzego Wasowskiego, Jerzego Derfla.
Obok Kulki i Młynarskiego na scenie występują znakomici muzycy: Wojciech Traczyk (gitara basowa, kontrabas) i Piotr Zabrodzki (pianino akustyczne, elektronika).