spektakle

Komeda

| Jarosław Murawski

Delfina Wilkońska, Mateusz Janicki, fot. Kama Rokicka 
reżyseria:
Lena Frankiewicz
scenografia, kostiumy, światło:
Katarzyna Borkowska
choreografia:
Mikołaj Mikołajczyk
muzyka:
Olo Walicki
na perkusji:
Karol Domański
asystent reżysera:
Adam Kupaj
inspicjentka:
Agnieszka Choińska
premiera:
16 grudnia 2016 r., Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi / 13 stycznia 2017 r., Teatr IMKA
występują:
Monika Buchowiec, Iwona Bielska (gościnnie), Delfina Wilkońska (gościnnie), Mateusz Janicki/Kacper Gaduła-Zawratyński  (gościnnie), Dominik Bąk (gościnnie), Michał Bieliński (gościnnie), Adam Kupaj (gościnnie)

 

 

Spektakl poświęcony jest życiu i twórczości przedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Próba przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka, zakończonemu niespodziewaną, absurdalną wręcz śmiercią.

 

Aranżując w ramach spektaklu jam session oparte na tematach muzycznych kompozytora chcielibyśmy przypomnieć odbiorcom teatralnym szeroki dorobek twórczy Krzysztofa Trzcińskiego, którego nie wyczerpuje istniejąca w powszechnej świadomości wiedza o kilku filmach, do których muzykę skomponował. Chcielibyśmy podjąć próbę rekonstrukcji archiwalnych nagrań Komedy, aranżując rodzaj dźwiękowej sesji, w której żywy plan wykonawczy zderzyłby się z oryginałami. Aranżacje kompozycji Komedy przygotował Olo Walicki – kontrabasista, wokalista i kompozytor, autor m.in. projektów Kaszebe, Kaszebe 2, LAS.

 

Osią dramaturgiczną tekstu są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (m.in. Roman Polański, Marek Hłasko), które okazały się dość kluczowe jeśli chodzi o jego losy- artystyczne i życiowe. Chcemy też spojrzeć na Komedę z prywatnej, domowej perspektywy – w tym matkującej mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej. Kluczową dla tekstu figurą okaże się jednak postać Fryderyka Chopina – innego, przedwcześnie zmarłego Kompozytora Na Emigracji w Trudnych Dla Polski Czasach – który pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy, która nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się polską kulturą, wolnością wypowiedzi artystycznej i swobodą obywatelską do korzystania z jej dóbr.

 

Lena Frankiewicz, reżyserka

 

Tekst inspirowany wspomnieniami bliskich oraz przyjaciół Krzysztofa Komedy zawartymi m.in. w książkach Nietakty Zofii Komedowej, Ostatni tacy przyjaciele Tomasza Lacha, Listach Marka Hłaski, autobiografii Romana Polańskiego Roman oraz wywiadach prasowych i filmach telewizyjnych. 

 

Występują aktorzy Teatru Nowego i Teatru IMKA.

 

Spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA - DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź i jest dofinansowany ze środków miasta Łódź.

 

czas trwania: 1 godzina 50 minut bez przerwy
 

Reportaż z premiery spektaklu w Teatrze IMKA w Warszawie

 

Nagrody:
• Złota Maska za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2016/2017 dla Iwony Bielskiej za rolę Zofii Komedowej