spektakle

Fabryka muchołapek

| Andrzej Bart

Michał Kruk, Bogumił Antczak, Marek Lipski, fot. RW 
reżyseria:
Andrzej Bart
scenografia:
Natalia Kitamikado
kostiumy:
Anna Sitkowska
film i światło:
Rafał Wróblewski
współpraca reżyserska:
Martyna Quant
asystent reżysera:
Gracjan Kielar
inspicjentka:
Hanna Molenda
prapremiera:
13 października 2017 r., Duża Sala

Fabryka muchołapek to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

 

Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione. Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.

 

Zobacz zwiastun na YouTube.

 

 

O powieści Fabryka muchołapek Andrzeja Barta:

 

To naprawdę wielka literatura. Nie udziela żadnych odpowiedzi, lecz stawia skomplikowane pytania o nas samych; bierze pod uwagę każdą ze stron i czeka, aż czytelnik lepiej zrozumie dylemat Rumkowskiego. Nie odbywa się to jednak w ciasnym schemacie wyznaczania „winnego” lub „niewinnego”. Literatura pokazuje, do czego jest zdolna – jak za pomocą wyśnionego procesu odnajduje kształt, formułując wyższą prawdę i przedstawiając ją jako najwiarygodniejszą historyczną rozprawę. Tak, zdaje się, że ten opanowany, zawsze lekko ironiczny Andrzej Bart wniósł tą książką swój własny wkład do ogromnej i mającej wiele różnych form literatury holocaustu. A i jakby mimochodem wydał wyrok na Rumkowskiego, przepełniony złością i politowaniem.


Eva Menasse dla „Die Welt”
Piękny, zły sen. Złość, litość i niepewność: wielka powieść Andrzeja Barta o getcie „Fabryka muchołapek”.

 

Oryginalny tekst recenzji dostępny TUTAJ.

 

W 2016 r. Andrzej Bart wyreżyserował, na podstawie własnej powieści, słuchowisko Teatru Polskiego Radia Fabryka muchołapek. Premiera odbyła się na Scenie teatralnej Trójki. W 2017 r., na XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Andrzej Bart otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego, będący adaptacją dzieła literackiego. 

 

Natalia Kitamikado – projektantka, studiowała w École nationale supérieure des arts décoratifs w Paryżu, absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sztuki scenograficznej uczyła się pod okiem scenografa Borisa Kudlički, z którym wspólnie zrealizowała wiele spektakli operowych w latach 2012-2016, m.in. z Mariuszem Trelińskim: Jolanta/Zamek Sinobrodego, Tristan i Izolda (TWON w Warszawie i MET Opera w Nowym Jorku), Powder Her Face (TWON w Warszawie i La Monnaie w Brukseli), Salome (TWON w Warszawie i Statni Opera w Pradze); z Keithem Warnerem Elektra (Statni Opera w Pradze i San Francisco Opera).

W 2014 r. jako autorka scenografii i kostiumów debiutowała w Teatrze Studio w Warszawie spektaklem Baby Doll w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Kolejno realizowała również: Pogorzelisko w reżyserii Cezarego Ibera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie; inscenizowane czytanie Kłopoty ze spadkiem oraz bajkę dla dzieci Baśnie Cygańskie w reżyserii Tomasza Cyza w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

czas trwania: 2 godziny bez przerwy

 


 

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna - Chojka.