spektakle

Dzienniki

| Witold Gombrowicz

fot. Teatr Imka 
scenariusz i reżyseria:
Mikołaj Grabowski
scenografia:
Mikołaj Grabowski
reżyseria światła i zdjęcia:
Michał Grabowski
muzyka:
Olga Mysłowska
producent:
Mieczysław Więckowicz, Tomasz Karolak
produkcja:
Maria Wilska
koordynacja prac artystycznych:
Marzena Wasyluk

 

 

Dzienniki w sposób ironiczny, cyniczny i z humorem opowiadają losy autora, który w dyskusji ze sobą samym podejmuje dialog z tradycją kultury polskiej. Komentuje bieżące wydarzenia polityczne dotyczące Polski i jej miejsca w Europie oraz świecie. Styl pracy powoduje, iż Dzienniki są zapisem poszukiwania własnej tożsamości oraz sensu własnej indywidualności... 

 

Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj. I nigdy żaden naród nie rozumiał śmiechu - jego roli wyzwalającej. Ale śmiech nasz dzisiejszy już nie może być śmiechem żywiołowym, czyli automatycznym - musi to być śmiech z premedytacją, humor stosowany na zimno i z powagą, musi to być najpoważniejsze zastosowanie śmiechu do naszej tragedii. Ten śmiech dyktowany strasznymi koniecznościami powinien by objąć nie tylko świat wrogów, ale przede wszystkim nas samych i w tym co mamy najdroższego.
Witold Gombrowicz Dzienniki 1954

 

Czas trwania: 1 godzina 40 minut bez przerwy

 

Spektakl prezentowany w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA - DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź.

 

Recenzje:
Genialne i przede wszystkim wciąż aktualne „Dzienniki” są pretekstem do zdiagnozowania chorób dręczących współczesnego Polaka. Podane w szyderczej, ironicznej i cynicznej oprawie, są próbą zrozumienia naszych słabości, lęków i kompleksów. Jednocześnie są wspaniałą opowieścią o konkretnym człowieku - Witoldzie Gombrowiczu, który wyłania się między wierszami wieloletnich zapisków. To przedstawienie odważne, pełne humoru, przesiąknięte słodko-gorzką polskością. „Dzienniki” zdaniem teatromanów to jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę sam temat spektaklu, rangę reżysera i obsadę z najwyższej teatralnej półki.
Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza

 

Mikołaj Grabowski w swojej inscenizacji „Dzienników" rozbija postać Gombrowicza na siedem podmiotów scenicznych, z których każdy tworzony jest przez silną osobowość aktorską: samego reżysera, Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka, Andrzeja Konopkę oraz śpiewaczkę Olgę Mysłowską. Bohaterowie wspólnie płyną przez morze słów, z których stopniowo wyrasta krytyczny portret współczesnego społeczeństwa polskiego, nie szczędzącego sobie pochwał, wynoszącego na piedestał polskość, polską kulturę i sztukę, zakorzenionego w spłyconym katolicyzmie; społeczeństwa pysznego i zakochanego w sobie. Obraz życia zbiorowego Polaków skontrastowany zostaje z ideą, która przyświeca artyście: ideą bicia się z ojczyzną o swoją własną wartość, osobowość, konkretność - istotną w kontekście emigracji Gombrowicza, wieloletniego pobytu w Argentynie, z dala od rodzinnych stron.
„Mamy Wawel! I Mickiewicza! I Słowackiego!", Agnieszka Górnicka, teatrdlawas.pl

 

Magdalena Cielecka wyłuskuje z jego tekstów efekt niedotykalnej piękności skonfrontowanej ze światem, który się roztapia. U Iwony Bielskiej w narzekaniach Gombrowicza odzywa się na przemian i gderliwa baba, i hrabina z pretensjami. "Diariusz Rio Parana" zostaje wyśpiewany niewiarygodnym matowym i śliskim jak sopel lodu głosem Olgi Mysłowskiej, sopranistki barokowej i wokalistki grupy Polpo Motel. Grabowski słucha tej przekrzykującej się gromady i odkrywa dla siebie nowego Gombrowicza. Już nie polakożercę i apologetę człowieka chwilowego, ale przedwcześnie postarzałego pisarza próbującego po raz ostatni pogodzić i nazwać własne sprzeczności. W najlepszych scenach - sądzie nad zdychającym psem, słowno-fizycznych akrobacjach Cieleckiej nad niedokonanym i niecałkowitym światem, pościgu Peszka za ciałem czango - dojmująco materializuje „czarnego Gombrowicza”.

„Siedmiu z Gombra”, Łukasz Drewniak, Przekrój nr 1/04.01

 

Nagrody:
2012 r. – Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu otrzymał Teatr IMKA za spektakl "Dzienniki" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Międzynarodowe jury przyznało nagrody: zespołową oraz dla reżysera.

2011 r. – nominacja Feliksów Warszawskich dla "Dzienników" Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru IMKA: za reżyserię, ale też za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Magdaleny Cieleckiej i najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Piotra Adamczyka.

 

Wyjazdy:
15.04.2011 Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, XXXVI Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"
9.07.2011 XVI Festiwal Gwiazd W Międzyzdrojach
2.10.2011 XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny BEZ GRANIC
5.02.2012 V Katowicki Festiwalu Komedii
25.10.2012 Teatr Łaźnia w Krakowie
26.10.2012 X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu
16.11.2012 XXIX Gorzowskie Spotkania Teatralne
18.11.2012 IV edycja jesieni teatralnej "Teatr w Lubinie 2012r."
14.12.2012 Teatr Stary w Lublinie (dwukrotnie)
23.03.2013 Scena teatralna "Kontakt" w Gdańsku
12.05.2013 XXIV Gliwickie Spotkania Teatralne (dwukrotnie)
15.06.2013 Warszawski Park Królikarnia
28.02.-1.03.2015 Copernicus Center w Chicago