spektakle

Ashes to Ashes

FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz

Ashes to Ashes 

Spektakl w języku angielskim. 


Brutalność, reżim porządku i dyscypliny oraz cisza. Trzy cechy wyróżniające obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wryły się w wyobraźnię brytyjskiego reżysera – Steve’a Lamberta na tyle mocno, że napisał dramat Ashes to Ashes czyli Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz, który dziennikarz The Jewish Chronicle zrecenzował krótko: „Jeśli macie zobaczyć tylko jedną sztukę o Holokauście, moim zdaniem powinna to być właśnie ta".


Z prochu powstałeś… mówi o potędze duszy ludzkiej. Okazuje moc siły duchowej w obliczu upokorzeń, strachu i śmierci. To przejmująca i głęboko poruszająca historia trzech więźniów wrzuconych do piekła na ziemi. Lambert na tle ich losów, pokazuje drastyczną siłę przemocy i kompletną degradację więźniów w sytuacji absolutnie skrajnej, gdzie każda chwila, każdy oddech mógł być tym ostatnim.


– Po moich wizytach w obozie i podczas pisania sztuki, doszedłem do wniosku, że wiele rzeczy z Oświęcimia jest dzisiaj również aktualne – mówi Steve Lambert. – Brzezinka jest dowodem tego, że nacjonalizm, rasizm, fanatyzm, bigoteria i obojętność prowadzi do takich wydarzenia jak w Ruandzie, Bośni, Kosowie i na Bliskim Wschodzie. Wszystko to wywodzi się z tej samej nienawiści rasowej i religijnej, która pozwoliła na ludobójstwo drugiej wojny światowej. Oświęcim jest przykładem tego, co człowiek jest zdolny zrobić drugiemu człowiekowi.


Jednak siła sztuki leży nie tylko w mocy tekstu, ale także w prostocie produkcji. Aktorzy mają do dyspozycji jedynie dwa elementy scenografii. Poruszający i szokujący spektakl jest zrealizowany minimalistycznie, poprzez to staje się jeszcze bardziej dramatyczny, nie sposób obejrzeć go obojętnie, bez emocji. Lambert bezkompromisowo pokazuje przerażające, dehumanizujące więźniów warunki życia, ich codzienną symetryczną rutynę: apel, marsz do pracy, praca, powrotny marsz do baraków, apel i sen oraz świat dźwięków, w których przyszło im żyć: ujadanie rozkazów, odgłosy bicia, dźwięk zbliżających się strażników, bicie dzwonu oznaczającego jedzenie. Przetrwanie mogło zależeć od rozpoznania różnych odgłosów.

 

Przedstawienie dla widzów powyżej 18 roku życia.