bilety

Jerzy Jarniewicz – poeta i tłumacz

Krakowski Salon Poezji w Łodzi

14 stycznia / godz. 12:30 / Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Mała Sala / ul. Zachodnia 93

 

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi odbywają się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę, o godzinie 12:30. W Salonie spotykają się zarówno aktorzy Teatru Nowego jak i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon gości w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź, które zadeklarowało retransmisje Salonu na antenie w niedzielne wieczory po spotkaniach oraz następujące poniedziałki.

 

Poezję i tłumaczenia Jerzego Jarniewicza czytać będą:

Maria Gładkowska – Teatr Nowy w Łodzi

Kamila Salwerowicz – Teatr Nowy w Łodzi

Bronisław Wrocławski – Teatr Jaracza w Łodzi

 

oprawa muzyczna:
Paweł Miętus - trąbka
Szymon Szyszka - fortepian
Akademia Muzyczna w Łodzi

 

Rozmowę z Jerzym Jarniewiczem poprowadzi Justyna Sobolewska (Polityka). KUP BILET

 

ZDJĘCIA

 

UWAGA! W trakcie spotkania można będzie kupić w specjalnej cenie książkę Jerzego Jarniewicza Puste noce.

 

 

fot. Cato Lein

 

Jerzy Jarniewicz (ur. 1958) – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor dwunastu książek krytycznoliterackich, m.in. Heaney. Wiersze pod dotyk (2011), Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim (2012), oraz All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury (2016). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, ostatnio Woda na Marsie (2015) i Puste noce (2017). Nominowany do nagród literackich Nike (2008), Silesius (2013, 2016) i Orfeusz (2013). Uhonorowany Nagrodą Miasta Łodzi. Przekładał Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Edmunda White’a, i wielu innych. Opracował także antologie Sześć poetek irlandzkich (2012) oraz Poetki z wysp (2015, z Magdą Heydel). Mieszka w Łodzi.

 

Paweł Miętus – urodzony w 1995 roku w Warszawie trębacz jazzowy, kompozytor i improwizator. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Uczył się jazzu oraz improwizacji pod okiem takich osobistości jak Robert Majewski, Piotr Wojtasik, Stephen Riley, Peter Brewer, czy Marek Kądziela. Wielokrotny uczestnik warsztatów jazzowych na terenie całej Polski. Obecnie mieszka w Łodzi i studiuje na Akademii Muzycznej na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu. Bierze udział w wielu projektach muzycznych powiązanych ze środowiskiem jazzowym Łodzi i współpracuje na polu muzycznym z takimi muzykami jak Rafał Różalski, Szymon Szyszka, Karol Szczygieł.


Szymon Szyszka – muzyk instrumentalista, pianista. W roku 2015 ukończył z wyróżnieniem ZSM im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu Iwony Nowosad. W tym samym roku ukończył Technikum zdobywając kwalifikację zawodową Technik elektronik. Aktualnie student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu jazzowego Witolda Janiaka. Pianista otwarty, zorientowany na szeroko rozumianą muzykę improwizowaną i wykorzystującą potencjał twórczy muzyków posiadających własną wrażliwość muzyczną. Muzyk aktywnie działający w lokalnym środowisku muzycznym oraz chętnie angażujący się w życie muzyczne uczelni. Przez ostatnie lata szkoły średniej koncertował z zespołem muzyki rozrywkowej Young Band. W 2017 r. utworzył dwie formacje: Szymon Szyszka Trio oraz Quartet z którymi odbył dotychczas kilka koncertów z m.in. autorskimi kompozycjami. Od 2016 r. jest stałym członkiem zespołu Joanna Aleksandrowicz Band oraz stałym współpracownikiem Łódzkiej Grupy Kreatywnej na niwie pianistycznej, kompozytorskiej i aranżacyjnej, z którą zrealizował kilkadziesiąt różnorodnych projektów muzycznych. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, warsztatach, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej jak i współczesnej.