Śledź nas na:

K. Dejmek na pogrzebie „swego” aktora Ryszarda Dembińskiego

Autor: Tomasz Płaska
5 marca 2019

Ryszard Dembiński był świetnym aktorem w teatrach kierowanych przez K. Dejmka. Teatr Nowy w Łodzi (stąd Go pamiętam z lat 70. XX w.) i następnie Teatr Polski w Warszawie. R. Dembiński zmarł w 1986, a Jego pogrzeb odbył się w zimny styczniowy dzień 1986 na łódzkim cmentarzu Doły. Byłem uczestnikiem tej smutnej ceremonii. Wychodząc z cmentarza natknąłem się na Kazimierza Dejmka, wówczas dyrektora warszawskiego T. Polskiego, który rozmawiał ze swoim podwładnym, aktorem Mieczysławem Kalenikiem, proponując mu podwiezienie swoją dyrektorską „Wołgą” do Warszawy. W swej młodzieńszej bezczelności podszedłem wówczas na pustej ul. Smutnej do rozmawiającego z M. Kalenikiem, Kazimierza Dejmka i spytałem: ” Panie Kazimierzu (sic!), jestem łódzkim teatromanem, wychowanym przez Pana teatralnie, gdy dyrektorował Pan łódzkim Nowym”. Oczy Dejmka szeroko otwarte ze zdziwienia. Ja kontynuuję: „teraz jest Pan dyrektorem warszawskiego Polskiego, ale niedawno obiecał Pan publicznie, w prasie, że wróci Pan do Łodzi i w Nowym coś wyreżyseruje. No, i co z Pańską obietnicą? Czekamy, czekam!”. On na to: „Tak obiecałem? Dobrze, pomyślę o tym. Panie Mietku (to do Kalenika), jedzie pan ze mną?” Kazimierz Dejmek wrócił do Łodzi w 2001, wyreżyserował, tuż przed swą śmiercią „Hamleta” (widziałem). Na pogrzebie słynnego twórcy teatralnego Kazimierza Dejmka byłem. Odwiedzam Jego grób na łódzkich Dołach (od strony ul. Telefonicznej). Czy przyczyniłem się do Jego powrotu do Łodzi??? Wątpię, ale może…

Opowiedz swoją prywatną historię

Wypełnij poniższy formularz, aby opowiedzieć nam i innym swoją historię. Pamiętaj aby wypełnić wszystkie pola! Dostaniesz powiadomienie, jeżeli historia zostanie przez nas opublikowana.

Pozostało znaków:

Chcesz inaczej opowiedzieć swoją historię?

Zadzwoń do nas
42 632 78 55
Odwiedź nas na miejscu:
ul. Zachodnia 93,
90-402 Łódź

Partnerzy akcji

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.